5 mýtů o programování
Existuje mnoho mýtů o programování, které vás mohou odradit a zabránit vám ve vývoji skvělých aplikací. V tomto článku se podíváme na 5 nejčastějších mýtů.
1. Programování je složité
Jedním z největších mýtů o programování je, že je to složité a že k tomu potřebujete mít velmi vysoké matematické schopnosti. Avšak programování je především logická činnost a většina programátorů se nemusí bát matematiky. Programování vyžaduje určité dovednosti a schopnosti, jako je trpělivost, pečlivost a schopnost řešit problémy, které nejsou nutně spojeny s matematikou.
2. Potřebujete mít vysokoškolské vzdělání
Dalším mýtem je, že k tomu, abyste se stali programátorem, musíte mít vysokoškolské vzdělání. Avšak mnoho programátorů nikdy nedokončilo vysokou školu . Důležité je mít zájem a chuť se učit, a to je možné dělat samostudiem nebo pomocí online kurzů.
A ano, vím, že se v pracovních nabídkách často vyskytuje právě vysokoškolské vzdělání. Ale z vlastní zkušenosti, vím, že to nikoho nezajímá. Naopak často zaujme, když se z úplně jiného oboru naučíte programovat - to dokazuje vaši schopnost se neustále učit.
3. Programování je jen o kódování
Třetím mýtem je, že programování je jen o kódování. Programování je komplexní obor, kde se naučíte nejen kódovat, ale také jak vyřešit složité problémy.
Programování zahrnuje mnoho dalších důležitých aspektů, jako například:
Analytické myšlení - schopnost identifikovat a řešit problémy, které vyžadují řešení pomocí kódu.
Projektové plánování - schopnost plánovat a organizovat projekty, tak aby byly realizovány včas a v rámci rozpočtu.
Testování - schopnost ověřit funkčnost kódu pomocí testovacích scénářů a opravit chyby.
Komunikace - schopnost komunikovat s ostatními členy týmu a zákazníky, aby se zajistilo, že kód splňuje požadavky.
Kreativita - schopnost vytvářet nové a inovativní řešení problémů, které jsou jednoduché, efektivní a snadno použitelné.
4. Programování je příliš složité a náročné na čas
Dalším mýtem je, že programování je příliš složité a náročné na čas. Avšak s postupným učením a praxí se stává programování jednodušším a rychlejším. Je to jako jakákoliv jiná dovednost, čím více se v ní cvičíte, tím jste v ní lepší.
5. Umělá inteligence bude nahrazovat programátory
Umělá inteligence jako ChatGPT či GPT-3 může ovlivnit trh práce pro programátory. Hodně pomůže s automatizací, což by mohlo vést ke snížení poptávky po některých typických programátorských pozicích. Podle mého názoru se postupně sníží poptávka po juniorních pozicích.
Na druhou stranu. Umělá inteligence otevírá nové pracovní příležitosti pro odborníky v oboru vývoje a implementace AI systémů. Firmy se snaží využít výhod AI a automatizace, což znamená, že hledají programátory s touto specializací. Například pokud se banka rozhodne využít GPT-3 model a "vylepšit" jej o svá data (pomocí metody fine-tuning).