Kde se vzdělávám, jak na lepší prompty, jak zdarma upravit zvuk (únor 2024)
Přehled nejnovějších zpráv, nástrojů, tipů v oblasti AI a programování, které by vás mohly zajímat.
Jsem šprtka 😊. Baví mě studovat, dělat úkoly, psát si poznámky a praktikovat tyto znalosti na mých projektech. A to jsem na gymnáziu měla čtyřky. Protože mě to baví jen u věcí, o které se zajímám. A bohužel na gymnáziu takových věcí moc nebylo.
Tento měsíc byl pro mě obzvláště vzdělávací 📚, zúčastnila jsem se několika školení/workshopů offline i online. Třeba i vám se některé z nich zalíbí.
AI školení
Tomáš Kapler navštívil Brno za účelem svého AI školení, kterého jsem se samozřejmě musela zúčastnit. Odehrálo se v Mahenově knihovně. Líbilo se mi, že školení nebylo určené pro úplné začátečníky. Od toho má Tomáš článek na základy ChatGPT na svém blogu 🤓.
Kromě toho, jako programátor, jsem se dozvěděla i pár zajímavých věcí. Určitě doporučuji, pokud vás zajímá AI a různé AI nástroje 💡.
Pokud máte placenou verzi ChatGPT, můžete vyzkoušet Tomášova asistenta na lepší prompty.
Skupinové konzultace
Pro začínající podnikatele pořádá Kumst (Kreativní hub Brno) skupinové konzultace. Vybraná skupinka projde na šesti sezeních různými tématy zaměřené právě na podnikání 🚀.
V první konzultaci jsme se měli představit formou pitch decku. Příprava mi zabrala několik hodin, ale pomohla mi lépe pochopit mou vizi, příjmy a náklady a identifikovat oblasti, ve kterých mám největší mezery.
Na druhé konzultaci jsme probírali business model a cílové skupiny. Nyní mám za úkol vyplnění lean canvasu a detailnější pohled na mou cílovou skupinu.
A další čtyři sezení mě ještě čekají ✨.
A abych nezapoměla všechna sezení jsou jen za 600 Kč. Není to Brno úžasné?
Holky z marketingu
Zde jsem se zúčastnila kratšího večerního online školení o LinkedIn, protože chci rozšířit svou působnost do budoucna i tam. Školení bylo plné užitečných informací 📈. Například, že je důležité vytvářet profil a příspěvky s ohledem na vaši cílovou skupinu.
Eliška Š. a chytré poznámky
Také bych chtěla vyzdvihnout Elišku Šestákovou a její kurzy (jeden s Melvilem a druhý se Seduem). Již čtyři roky se zajímám o to, jak dělat lepší poznámky (nejlépe s metodou Zettelkasten), a Eliška je v tomto tématu opravdovým expertem, proto ji sleduji s velkým zájmem 📝.
AI Trends 2024 s Filipem Dřímalkou
Tak na těchto 6 online setkání, které budou probíhat co dva měsíce, jsem nejvíce zvědavá. První začíná dnes (29.2.) za hodinu. Má se jednat o pravidelná online setkání s přehledem nejnovějších trendů, využitím technologií a adopce AI 🌐.
UPDATE po skončení prvního setkání: Filip je velmi schopný řečník a má velký přehled o tématu. A i když si o sobě myslím, že mám trochu přehled v dané oblasti, dozvěděla jsem se několik nových věcí 🌟
Kecám, dozvěděla jsem se toho hodně. Mám toho tolik co vyzkoušet. Zpracování všeho, co jsem se dozvěděla, nejlépe s využitím v praxi, mi nějakou chvíli potrvá.
🚀 Nejnovější informace ze světa AI 🚀
👉 Google Bard je nyní dostupný v češtině s nejnovějším modelem Gemini Pro, který přináší pokročilé schopnosti v porozumění, sumarizaci, uvažování, kódování a plánování 🧠. Google také umožňuje ověřit odpovědi Barda prostřednictvím vyhledávání, což usnadňuje zjištění, zda jsou informace podložené obsahem na webu.
👉 Pavel Kasík pro Seznam Zprávy připravil test, který vás vyzve odlišit fotografie od snímků vygenerovaných umělou inteligencí. Test nabízí 30 obrázků 🖼️ a úkolem je rozhodnout, které z nich jsou reálné a které počítačem vytvořené. Test poukazuje na pokročilé schopnosti generátorů, jako je Midjourney, které se v poslední době výrazně zdokonalily, což činí rozlišení mezi skutečnými a uměle vytvořenými snímky stále obtížnějším.
👉 OpenAI představila Sora, model pro převod textu na video, který slibuje revoluční možnosti ve tvorbě multimediálního obsahu 🎥. První ukázky ukazují na vysokou kvalitu a kreativní potenciál tohoto nástroje. Sora je momentálně ve fázi testování bezpečnosti red týmem, což znamená, že se pečlivě zkoumá její potenciál.
👉 Tomáš Kapler zpracoval srozumitelný přehled evropského návrhu zákona o umělé inteligenci (AI Act), který se snaží regulovat používání AI v EU. Tento dokument klade důraz na transparentnost, bezpečnost a ochranu osobních údajů a zahrnuje různé úrovně rizika spojená s AI.
👉 Pavel Kasík se v článku pro Seznam Zprávy zabývá problematikou používání chatbotů v obchodních praktikách, kdy chatbot slíbil zákazníkovi slevu, která ve skutečnosti neexistovala 🛒. Případ, který skončil u soudu, ukazuje na nedostatky a rizika spojená s nasazením AI bez důkladného promyšlení a testování. Soud rozhodl proti společnosti Air Canada, což představuje důležitý precedens pro odpovědnost firem za informace poskytované prostřednictvím umělé inteligence.
💡 Tip na ChatGPT příkaz 💡
OpenAI nedávno rozšířila svou dokumentaci o část Prompt engineering.
Článek je rozdělený do 6 strategií a specifických taktik, které by vám měly pomoct s lepšími výsledky. Níže je shrnutí, abyste získali celkový obrázek, ale poté si přečtěte článek celý. Například využijte strategii 2 pro zkopírovaný text a začněte se na něj ptát pomocí strategie 1 📈.
Šest strategií pro získání lepších výsledků:
Napište jasné instrukce: Modely nemohou číst vaše myšlenky, takže pokud chcete krátké odpovědi, požádejte o ně. Pokud chcete odborné odpovědi, specifikujte to. Demonstrujte požadovaný formát odpovědi a poskytněte co nejvíce detailů, aby model nemusel hádat, co chcete.
Poskytněte referenční text: Modely mohou vymýšlet nesprávné odpovědi, zvláště pokud jsou dotazovány na specifická témata. Poskytnutím referenčního textu můžete získat přesnější a relevantnější odpovědi.
Rozdělte složité úkoly na jednodušší podúkoly: Složité úkoly mají vyšší chybovost. Redefinováním složitého úkolu jako pracovního postupu jednodušších úkolů můžete získat přesnější výsledky.
Dejte modelu čas "přemýšlet": Podobně jako vy potřebujete čas na vypočítání složitého příkladu, modely dělají méně chyb, pokud mají čas na promyšlení odpovědi. Požádání o "postupuj krok za krokem" před odpovědí může pomoci modelu spolehlivěji dospět k správným závěrům.
Využijte externí nástroje: Kompenzujte slabiny modelu tím, že mu poskytnete výstupy z jiných nástrojů, například s využitím externích API (toto lze udělat pouze u GPTs).
Systematicky testujte změny: Zlepšení výkonu je snazší, pokud jej můžete měřit.
🛠️ Zajímavé AI nástroje 🛠️
Jelikož mi tento měsíc začal blbnout mikrofon 🎤, některá natočená videa nebyla po stránce zvukové zrovna kvalitní. Manuální odstranění šumu v DaVinci Resolve nebylo dostatečné, tak jsem využila nástroje Auphonic.
Auphonic je nástroj pro automatické vylepšení zvuku, který pomáhá zlepšit kvalitu audia pro podcasty, videa a další. Umožňuje snadno upravovat hlasitost, odstraňovat šum a provádět další úpravy pro čistší zvuk 🔊.
Přičemž můžete využít přednastavené konfigurace (ale ty mi můj hlas hrozně změnily, takže nedoporučuji) nebo můžete využít vlastní pomocí tzv. Presets 🛠️.
Presety v Auphonic jsou různé konfigurace, které umožňují uživatelům uložit specifické nastavení zpracování zvuku pro opakované použití.
To znamená, že místo opakovaného manuálního nastavování parametrů pro každý audio soubor může uživatel vytvořit preset, který odpovídá jeho specifickým potřebám a preferencím, a pak tento preset použít na libovolný počet audio záznamů pro konzistentní výsledek 🎚️.
Je úžasné, že máte dvě hodiny měsíčně zdarma. Tedy dvě hodiny audia, které můžete upravit.
Zvuk před (doporučuji poslechnout se sluchátky, aby byl patrný rozdíl):
Zvuk po úpravě (doporučuji poslechnout se sluchátky, aby byl patrný rozdíl):
Preset, který byl použit:
🐍 Python Tipy 🐍
Zkuste si napsat Caesarovu šifru. V tomto odkazu na Replit najdete podrobné instrukce, jak na to (soubor instructions.md).
Stačí se zaregistrovat a poté dát Fork and Run. Díky tomu se vám projekt zkopíruje na váš účet.
Pozor, Replit nyní obsahuje AI našeptávač, můžete jej jednoduše vypnout v liště dole.
Zkuste vyřešit problém sami, ale pokud se seknete, můžete mrknout na mé starší video.
📰 Novinky o mém kurzu a YouTube kanálu 📰
Již mi od vás přišlo několik e-mailů, zda byste se mohli přidat do mého Python kurzu 🐍.
Nebojte, na jaře bude vyhlášen další běh (který pak začne koncem prázdnin). Zde budete samozřejmě informováni.
Momentálně pracuji na tom, abyste v kurzu měli k dispozici AI asistenta a aby výuka více zahrnovala práci s AI. Protože programování společně s AI je již podle mě nutností 🤖.
Pokud chcete být přednostně informováni o spuštění dalšího běhu, odepište na tento e-mail. Přidám si vás do seznamu.
10 důvodů, proč jsem tak nadšená z Obsidianu
Jupyter notebook: Kombinujte poznámky a Python kód